Wtorek, 28 marca, wykwintnie smakował. Wszystko przez to, że został szlachetnie doprawiony dźwiękami z czarno-białej klawiatury. Kto skusił się, ten wie, że trudno oprzeć się magii koncertów lisztowskich. Zresztą: po co opierać się jej, skoro jest wspaniałą odskocznią od codzienności, przestrzenią do cna wypełnioną klasycznym pięknem? Najlepiej pozwolić sobie na tę chwilę zapomnienia i puścić zmysły bystrym nurtem melomanii.
Tego dnia - w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego, przy ul. Leśnej - aż dwukrotnie dało się usłyszeć fortepianowe prelekcje. Klawisze poskramiał - doskonały w tej roli - Maciej Pabich, zaś słowo o muzyce wygłaszał niestrudzony Juliusz Adamowski. W programie usłyszeć można było utwory Izaaka Albeniza, Straussa, Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.
Pierwszy koncert przeznaczony był dla młodzieży i odbył się pod szyldem: "Jak słuchać muzyki?" Starosta, pan Robert Adach, przypomniał młodym ludziom jak ważne jest, by mieć pasję, zainteresowania, znaleźć w sobie skrawek nieba, dającego nam siłę, by wyróżniać się spośród tłumu i potrafić wybić się poza skomercjalizowaną kulturę masową. Wyłuskał też walory i korzyści płynące ze słuchania muzyki poważnej. Następnie pan Adamowski - z dystynkcją - uczył delektowania się dźwiękami, przybliżał rozmaite terminy muzyczne i tłumaczył na czym polega różnica między "muzyką" a "Muzyką", która z nich daje nam "wyżycie", a która gwarantuje "przeżycia". Pan Pabich zaś dał pokaz niesamowitego kunsztu i zaserwował zgromadzonym spektakl wysokich lotów. Grał całym ciałem: nogami podrygującymi w takt prezentowanych tańców, mimiką rozemocjonowanej twarzy, ramionami i palcami, sprawnie zaklinającymi czarno-biały świat. Nie tylko uszy były więc nasycone, ale i oczy rozkoszowały się niezwykłym widowiskiem, pracowała wyobraźnia. Zupełnie jakby gra przenosiła pianistę w całkiem inny wymiar, jakby wchłaniał go zaczarowany świat z mówiącymi doń półnutami, ósemkami, szesnastkami, krzyżykami, bemolami, fermatami, kasownikami i innymi znakami, niemymi dla niewtajemniczonych. Nagle pauza - i wraca on z metrum na salę, przyjąć zasłużone naręcza gromkich owacji.
Czy przesłanie trafiło do młodzieży? W natłoku rozmaitych - krzykliwych mniej czy bardziej - gatunków muzycznych, niełatwe to zadanie. Muzyka klasyczna jest bowiem jak przeuroczy motyl, z kruchymi skrzydłami. Kolorowa, barwna i charakterystyczna - łatwo jednak zgnieść jej delikatność, stąpając po mieliźnie "kultury spopularyzowanej". Ważne natomiast, by dawać młodym ludziom okazję do nasiąkania jej tonami - okazać może się bowiem, że będzie z nią, jak z wiosennym deszczem: łagodne kap-kapu-kap i przesiąkliśmy do suchej nitki. Niektórzy nałożą peleryny przeciwdeszczowe, kalosze i uzbroją się w parasole - ci jednak, którzy z ufnością i boso dadzą się przeprowadzić tym niezwykłym szlakiem - oni jedynie wyjdą z tego pełni doznań. Będzie to dla nich ważne, kształcące i stanie się oazą spokoju. Bo czyż jest coś piękniejszego od muzyki? Chyba tylko cisza...
Koncerty współfinansowane ze środków Powiatu Trzebnickiego, głównym organizatorem jest Towarzystwo im. Ferenca Liszta.
Zapraszamy na kolejny koncert wszystkich mieszkańców Powiatu Trzebnickiego - 25 kwietnia 2012 rok godzina 18.00 sala konferencyjna ul. Leśna 1 - artysta Eugen Ingjic.
Więcej o artystach:
Maciej Pabich - adiunkt w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Poznaniu. Studia pianistyczne ukończył z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Andrzeja Tatarskiego.
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą. Koncertował jako solista recitali, koncertów kameralnych i koncertów symfonicznych w wielu miastach w Polsce, we Francji, Niemczech, na Węgrzech oraz w Rosji. Współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami, m.in. J. Salwarowskim J. Simonowem, J. Maksymiukiem, A. Duczmal, B. Jarmołowiczem.
Z upodobaniem występuje również jako kameralista. Jest laureatem II nagrody oraz wielu nagród pozaregulaminowych dla najlepszego Polaka na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu.
Władze samorządowe Poznania w ramach nagrody Artystycznej Miasta poznania za 1999 r. przyznały mu stypendium dla Młodych Twórców. Jury powołane przez Oficynę Wydawniczą „Głosu Wielkopolskiego’ przyznało pianiście „Medal Młodej Sztuki” – prestiżową nagrodę środowiska poznańskiego.
W maju 2003 roku otrzymał tytuł doktora sztuki muzycznej.
Zajmuje się też pedagogiką; jego uczniowie i studenci zdobywają laury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych.
Juliusz Adamowski – pianista, pedagog, prelegent i działacz muzyczny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu po studiach pianistycznych pod kierunkiem prof. Włodzimierza Obidowicza. 50-letnią działalność artystyczną ukierunkowaną głównie na upowszechnianie muzyki, przez 42 lata (do 2002 r.) łączył z kilkukierunkową pracą dydaktyczną w macierzystej uczelni. Jest autorem i współwykonawcą kilkuset koncertów słowno-muzycznych 9 w tym pięciu prezentowanych na Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Dusznikach Zdroju) oraz kilku tysięcy koncertów umuzykalniających. Wydał podręcznik „Gra a Vista na fortepianie”. Jest współinicjatorem powstania (1989 r.) i prezesem Towarzystwa im. Ferenca Liszta w Polsce (już piątą kadencję) oraz inicjatorem i organizatorem konkursów i kursów pianistycznych im. F. Liszta we Wrocławiu. Otrzymał wysokie polskie odznaczenia państwowe i Nagrodę Muzyczną Wrocławia, a władze węgierskie uhonorowały go Medalem „Pro Cultura Hungarica” .
umieścił: E.P.
Profesor Juliusz Adamowski oraz artysta Maciej Pabich
(77KB) |
Koncert Lisztowski
(103.1KB) |
koncert
(114.2KB) |
Program Koncertu
(93.4KB) |
Koncert Lisztowski
(53.5KB) |
Uczeń zasłuchany w muzyce
(105.7KB) |
Koncert
(113.4KB) |
Koncert
(62.2KB) |
Młodzież Powiatowa na koncercie
(52.2KB) |
Koncert Lisztowski - przy fortepianie Maciej Pabich
(90.7KB) |
Koncert
(88KB) |