środa, 08 lutego 2023 r. Imieniny: Irminy, Piotra, Sylwii
Koncert umuzykalniający dla dzieci i młodzieży oraz recital fortepianowy dla mieszkańców Powiatu Trzebnickiego
W dniu 28 marca 2012 roku w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy odbył się koncert umuzykalniający dla młodzieży z Powiatu Trzebnickiego. Serdecznie zapraszamy na fotorelację z koncertu.

Wtorek, 28 marca, wykwintnie smakował. Wszystko przez to, że został szlachetnie doprawiony dźwiękami z czarno-białej klawiatury. Kto skusił się, ten wie, że trudno oprzeć się magii koncertów lisztowskich. Zresztą: po co opierać się jej, skoro jest wspaniałą odskocznią od codzienności, przestrzenią do cna wypełnioną klasycznym pięknem? Najlepiej pozwolić sobie na tę chwilę zapomnienia i puścić zmysły bystrym nurtem melomanii.

koncert

Tego dnia - w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego, przy ul. Leśnej - aż dwukrotnie dało się usłyszeć fortepianowe prelekcje. Klawisze poskramiał - doskonały w tej roli - Maciej Pabich, zaś słowo o muzyce wygłaszał niestrudzony Juliusz Adamowski. W programie usłyszeć można było utwory Izaaka Albeniza, Straussa, Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.

Młodzież Powiatowa na koncercie

Pierwszy koncert przeznaczony był dla młodzieży i odbył się pod szyldem: "Jak słuchać muzyki?" Starosta, pan Robert Adach, przypomniał młodym ludziom jak ważne jest, by mieć pasję, zainteresowania, znaleźć w sobie skrawek nieba, dającego nam siłę, by wyróżniać się spośród tłumu i potrafić wybić się poza skomercjalizowaną kulturę masową. Wyłuskał też walory i korzyści płynące ze słuchania muzyki poważnej. Następnie pan Adamowski - z dystynkcją - uczył delektowania się dźwiękami, przybliżał rozmaite terminy muzyczne i tłumaczył na czym polega różnica między "muzyką" a "Muzyką", która z nich daje nam "wyżycie", a która gwarantuje "przeżycia". Pan Pabich zaś dał pokaz niesamowitego kunsztu i zaserwował zgromadzonym spektakl wysokich lotów. Grał całym ciałem: nogami podrygującymi w takt prezentowanych tańców, mimiką rozemocjonowanej twarzy, ramionami i palcami, sprawnie zaklinającymi czarno-biały świat. Nie tylko uszy były więc nasycone, ale i oczy rozkoszowały się niezwykłym widowiskiem, pracowała wyobraźnia. Zupełnie jakby gra przenosiła pianistę w całkiem inny wymiar, jakby wchłaniał go zaczarowany świat z mówiącymi doń półnutami, ósemkami, szesnastkami, krzyżykami, bemolami, fermatami, kasownikami i innymi znakami, niemymi dla niewtajemniczonych. Nagle pauza - i wraca on z metrum na salę, przyjąć zasłużone naręcza gromkich owacji.

Koncert Lisztowski

Czy przesłanie trafiło do młodzieży? W natłoku rozmaitych - krzykliwych mniej czy bardziej - gatunków muzycznych, niełatwe to zadanie. Muzyka klasyczna jest bowiem jak przeuroczy motyl, z kruchymi skrzydłami. Kolorowa, barwna i charakterystyczna - łatwo jednak zgnieść jej delikatność, stąpając po mieliźnie "kultury spopularyzowanej". Ważne natomiast, by dawać młodym ludziom okazję do nasiąkania jej tonami - okazać może się bowiem, że będzie z nią, jak z wiosennym deszczem: łagodne kap-kapu-kap i przesiąkliśmy do suchej nitki. Niektórzy nałożą peleryny przeciwdeszczowe, kalosze i uzbroją się w parasole - ci jednak, którzy z ufnością i boso dadzą się przeprowadzić tym niezwykłym szlakiem - oni jedynie wyjdą z tego pełni doznań. Będzie to dla nich ważne, kształcące i stanie się oazą spokoju. Bo czyż jest coś piękniejszego od muzyki? Chyba tylko cisza...

Uczeń zasłuchany w muzyce

Koncerty współfinansowane ze środków Powiatu Trzebnickiego, głównym organizatorem jest Towarzystwo im. Ferenca Liszta.

Koncert

Zapraszamy na kolejny koncert  wszystkich mieszkańców Powiatu Trzebnickiego - 25 kwietnia 2012 rok godzina 18.00 sala konferencyjna ul. Leśna 1 - artysta Eugen Ingjic.

Więcej o artystach:

Maciej Pabich  - adiunkt w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Poznaniu. Studia pianistyczne ukończył z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Andrzeja Tatarskiego.

Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą. Koncertował jako solista recitali, koncertów kameralnych i koncertów symfonicznych w wielu miastach w Polsce, we Francji, Niemczech, na Węgrzech oraz w Rosji. Współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami, m.in. J. Salwarowskim  J. Simonowem, J. Maksymiukiem, A. Duczmal, B. Jarmołowiczem.

Z upodobaniem występuje również jako kameralista. Jest laureatem II nagrody oraz wielu nagród pozaregulaminowych dla najlepszego Polaka na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu.

Władze samorządowe Poznania w ramach nagrody Artystycznej Miasta poznania za 1999 r. przyznały mu stypendium dla Młodych Twórców. Jury powołane przez Oficynę Wydawniczą „Głosu Wielkopolskiego’ przyznało pianiście „Medal Młodej Sztuki” – prestiżową nagrodę środowiska poznańskiego.

W maju 2003 roku otrzymał tytuł doktora sztuki muzycznej.

Zajmuje się też pedagogiką; jego uczniowie i studenci zdobywają laury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych.

Juliusz Adamowski – pianista, pedagog, prelegent i działacz muzyczny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu po studiach pianistycznych pod kierunkiem prof. Włodzimierza Obidowicza.  50-letnią działalność artystyczną ukierunkowaną głównie na upowszechnianie muzyki, przez 42 lata (do 2002 r.) łączył z kilkukierunkową pracą dydaktyczną w macierzystej uczelni. Jest autorem i współwykonawcą kilkuset koncertów słowno-muzycznych 9 w tym pięciu prezentowanych na Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Dusznikach Zdroju) oraz kilku tysięcy koncertów umuzykalniających. Wydał podręcznik „Gra a Vista na fortepianie”.  Jest współinicjatorem powstania (1989 r.) i prezesem Towarzystwa im. Ferenca Liszta w Polsce (już piątą kadencję) oraz inicjatorem  i organizatorem konkursów i kursów pianistycznych im. F. Liszta we Wrocławiu. Otrzymał wysokie polskie odznaczenia państwowe i Nagrodę Muzyczną Wrocławia, a władze węgierskie uhonorowały go Medalem „Pro Cultura Hungarica” .

umieścił: E.P.

29-03-2012