Współpraca zagraniczna
Współpraca zagraniczna Powiatu Trzebnickiego jest bardzo ważnym elementem strategii rozwoju lokalnego, który nie tylko umożliwia wykorzystanie międzynarodowych zasobów i możliwości, ale także stanowi fundament budowania nowoczesnej, otwartej społeczności lokalnej.
Dzięki takim działaniom Powiat Trzebnicki może czerpać z doświadczeń innych krajów, adaptując sprawdzone rozwiązania do lokalnych potrzeb, co przekłada się na poprawę jakości życia mieszkańców.
Współpraca zagraniczna odnosi się do działań i inicjatyw podejmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jej celem nadrzędnym jest nawiązywanie, utrzymywanie i rozwijanie kontaktów z jednostkami administracyjnymi za granicą.
Obejmuje różnorodne aspekty, takie jak wymiana kulturowa, edukacyjna, gospodarcza, turystyczna, a także wspólne projekty w ramach programów międzynarodowych. Kontakty i współpraca międzynarodowa sprzyjają wymianie doświadczeń oraz dobrych praktyk pomiędzy samorządami. Takie działania zapewniają doskonałe możliwości do rozwoju regionu.
Współpraca z niemieckim regionem Goslar
Powiat Trzebnicki w 2001 roku nawiązał współpracę zagraniczną z regionem Goslar, który znajduje się w kraju związkowym Dolna Saksonia w Niemczech.
Współpraca ta obejmuje różne dziedziny, takie jak: kultura, edukacja, opieka zdrowotna, gospodarka oraz wymiana doświadczeń między samorządami. Od tego czasu oba regiony prowadzą różne wspólne inicjatywy i projekty, które wzmacniają więzi między mieszkańcami i instytucjami regionów.
Współpraca z gruzińskim regionem Szuachewi
Powiat Trzebnicki w 2023 roku rozpoczął współpracę z regionem Szuachewi z Autonomicznej Republiki Adżarii. Podpisane zostało stosowne porozumienie określające obszary działań w zakresie:
· opieki zdrowotnej,
· edukacji,
· polityki społecznej,
· kultury i turystyki.