Logo Powiatu Trzebnickiego

80. Rocznica Powstania Warszawskiego

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Szanowni Państwo,
1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 w Warszawie rozpoczęła się bohaterska walka powstańców z hitlerowskim najeźdźcą.

Dziś obchodzimy 80. rocznicę tego heroicznego zrywu.

Powstanie Warszawskie uznawane za największą bitwę, stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi, dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa w walce o niepodległość.

Pułkownik Kazimierz Iranek Osmecki, szef Oddziału II (informacyjno wywiadowczego) Komendy Głównej AK, tak opisywał przyczynę wybuchu tego trwającego 63 dni boju owolność:
Trzeba było przeżyć 5 lat okupacji w Warszawie, aby czuć to, co czuła ludność i żołnierze. Trzeba było żyć dzień po dniu, godzina po godzinie przez pięć lat w cieniu więzienia na Pawiaku, trzeba było w ciągu tych miesięcy widzieć, jak znikają przyjaciele jeden po drugim, odczuć za każdym razem skurcz serca w piersi, trzeba było codziennie słyszeć odgłosy salw tak, że się już przestawało je słyszeć, przyzwyczaić się do nich, jak do dzwonów kościelnych, trzeba było milcząco asystować na rogu ulicy w smutny zimowy wieczór lub świetlisty poranek wiosenny, przy egzekucji dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu przyjaciół, braci lub nieznajomych, wziętych przypadkowo z tłumu, spędzonych pod mur, z ustami zaklejonymi gipsem i oczami wyrażającymi rozpacz lub dumę. Trzeba było to wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić.


Źródło cytatu: Marcin Przegiętka, Powstańcy warszawscy, Warszawa IPN 2016.


Powstanie Warszawskie miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed
wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.

Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić
wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, utworzonego w Lublinie i zależnego od
woli Stalina, w roli gospodarza - jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej.

Dn. 07 grudnia 2009 r. została ogłoszona i weszła w życie ustawa z dnia 9 października 2009 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego (Dz. U. 2009 nr 206 poz. 1588). 

Ww. akt został wydany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – jak czytamy w preambule ustawy:

w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie Stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli, zagrażającej następnym pokoleniom Polaków.

Na mocy art. 1 ustawy z dnia 9 października 2009 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego (Dz. U. 2009 nr 206 poz. 1588) dzień 1 sierpnia został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. Zgodnie z art. 2 cytowanej ustawy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego jest świętem państwowym. 

Punktualnie o godzinie 17.00 w godzinę „W” w Trzebnicy i w innych polskich miastach zostaną włączone syreny alarmowe. Zatrzymajmy się wówczas na chwilę, by oddać cześć Bohaterom walczącej Stolicy.

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności