Dzień Sybiraka
Rocznica sowieckiego ataku na Polskę. Dzień Sybiraka
Dn. 17 września 2024 r. przypada 85. rocznica sowieckiego ataku na Polskę. Tego dnia obchodzimy również Dzień Sybiraka.
85 lat temu wojska sowieckie wdarły się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, której bohaterscy żołnierze już od przeszło dwóch tygodni stawiali heroiczny opór hitlerowskiemu najeźdźcy.
Zagarnięcie ziem polskich przez dwóch zbrodniczych okupantów było rezultatem wykonania układu, zwanego „paktem Ribbentrop - Mołotow”, zawartego w dn. 23 sierpnia 1939 r. między hitlerowskimi Niemcami i stalinowskim Związkiem Sowieckim.
Pakt z dn. 23 sierpnia 1939 r. oficjalnie był paktem o nieagresji. Zawierał on jednak tajny protokół dodatkowy, na mocy którego wyznaczono strefy wpływów stron ww. paktu w Europie Środkowej. W ten sposób autonomia państwowa i suwerenność terytorialna Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii zostały z premedytacją pogwałcone przez hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Sowiecki.
Na zajętych przez Sowietów polskich ziemiach rozpoczęły się barbarzyńskie represje i deportacje.
W dn. 27 września 2013 r. Sejm podjął przez aklamację uchwałę w sprawie ustanowienia 17 września Dniem Sybiraka. Posłowie jednogłośnie opowiedzieli się za tym, aby to szczególne święto było obchodzone w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z dn. 17 września 1939 r.
W ww. uchwale Izba oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość” - napisano w cytowanym dokumencie.